Sprawny dojazd i co dalej?
Pamiętają Państwo program PFRON Sprawny dojazd? Ten zakończony w 2008 roku program spowodował, że około 8 tys. osób z niepełnosprawnością uzyskało pokaźne środki finansowe na zakup samochodu. Sam program został oceniony negatywnie, jednak jego pozytywnym efektem było to, że producenci samochodów zaczęli zwracać uwagę na niepełnosprawnych kierowców jako potencjalnych klientów. Jak grzyby po deszczu zaczęły się wówczas pojawiać oferty dla osób z niepełnosprawnością, co w gruncie rzeczy nie może dziwić, kto bowiem zignorowałby taką grupę klientów?
Pora jednak wrócić do teraźniejszości. Sprawnego dojazdu od dawna nie ma, a i poziom zainteresowania osobami z niepełnosprawnością w branży motoryzacyjnej jakby mniejszy. Programy skierowane do niepełnosprawnych kierowców poznikały ze stron internetowych albo zostały na nich głęboko ukryte. Właśnie, przejrzyjmy zatem witryny koncernów motoryzacyjnych, żeby zobaczyć, czy znajdują się na nich informacje na ten temat. Oczywiście, ich brak nie świadczy o tym, że dany producent nie ma programu skierowanego do osób z niepełnosprawnością, jednak biorąc pod uwagę fakt, że obecnie Internet jest pierwszym miejscem, gdzie klient poszukuje informacji, wypadałoby takową zamieścić.
Zacznijmy z górnej półki, czyli od marek premium. Audi, BMW, Infiniti, Jaguar, Lexus i Porsche nie mają na swoich stronach żadnych informacji o programach skierowanych do osób z niepełnosprawnością, natomiast ogromnym zaskoczeniem okazał się być Mercedes-Benz, który przygotował ofertę przystosowania swoich aut do potrzeb niepełnosprawnych kierowców. Warto zwrócić tutaj uwagę, że nie jest to tylko wzmianka o możliwości takiego przystosowania, ale precyzyjne informacje z opisem adaptacji i ich cenami.
Przejdźmy teraz do czegoś bardziej przyziemnego i zacznijmy od niemieckich producentów. Ford i VW nie prezentują na swoich witrynach żadnych informacji związanych z poruszanym tematem. Z kolei Opel ma promocyjną ofertę skierowaną do osób z niepełnosprawnością, ale jest ona tak schowana na stronie internetowej, że trudną ją odnaleźć. Seat i Skoda, a więc marki koncernu Volkswagen AG, mają na swoich stronach wzmianki o rabatach dla niepełnosprawnych klientów, ale na tym się informacje kończą i brak jest jakichkolwiek szczegółów. Nieco więcej informacji na ten temat można natomiast znaleźć na witrynach dealerów tych producentów.
Francuskie firmy podchodzą do problemu podobnie do swoich niemieckich konkurentów, a więc nie ma się co spodziewać zdobycia zbyt wielu informacji po obejrzeniu ich witryn, jedynie Peugeot bardzo pozytywnie wyróżnia się na tym tle kierując niepełnosprawnych kierowców do strony Peugeot bez barier. Brat Peugeota, Citroen, nie zamieszcza na swojej witrynie żadnych informacji o programach skierowanych do osób z niepełnosprawnością, podobnie ubogo jest na ten temat u Renault.
Fiat informacje o swoim programie Autonomy zamieścił na stronie głównej, więc mamy w końcu trzeciego producenta, który podaje dane na temat oferty skierowanej do osób z niepełnosprawnością. Bardzo pozytywną wieścią jest fakt, że program Autonomy obejmuje wszystkie auta koncernu Fiata, a więc również Alfę Romeo, Lancię i Jeepa, natomiast sama witryna tego programu prezentuje kompleksowe informacje na jego temat.
Zobaczmy jeszcze, jak podchodzą japońskie i koreańskie koncerny do kierowców z niepełnosprawnością. Na witrynie Hondy brak jest jakichkolwiek informacji na temat oferty skierowanej do osób z niepełnosprawnością, podobna sytuacja ma miejsce na stronach Mazdy, Nissana, Subaru, Suzuki i Toyoty. W przypadku tej ostatniej jest o tyle dziwne, że istnieje program Toyota Mobility, jednak na stronie głównej nie ma na ten temat żadnych informacji, pojawiają się one tylko na stronach dealerów. Odnośnie do firm koreańskich, jak Hyundai, Kia i SsangYong, to powiem tylko tyle, że na ich stronach brak jest jakichkolwiek danych związanych z ofertą dla niepełnosprawnych kierowców.
Wszystkie znalezione oferty producentów skierowane do osób z niepełnosprawnością dokładnie przedstawię Państwu w oddzielnych artykułach. Z przeprowadzonej analizy wynika jednak, że koncerny samochodowe nawet, jeśli mają takie oferty, to niekoniecznie się nimi chwalą, wyjątkiem jest tutaj jedynie Fiat, Mercedes-Benz i Peugeot. Niestety, to trochę mało, jak na tak liczne grono firm motoryzacyjnych działających na polskim rynku.