Kazimierz Wielki byłby dumny!

Bydgoszcz? A gdzie to jest? Już wiem, niedaleko Torunia! – Tak reaguje na nazwę miasta większość Polaków. Toruń jest niewątpliwie starszy, pełen zabytków, a umieszczenie na liście UNESCO dodatkowo nobilituje to miasto. Jednak i Bydgoszcz, młodszy – większy brat, nie ma się czego powstydzić w tym względzie. Bydgoszcz to miasto Kazimierza Wielkiego, lokowane i promowane przez tego króla, który obecnie dumnie spogląda z potężnego pomnika na swoje dzieło. Miasto położone nad Brdą i jej ujściem do Wisły, od początku związane z tymi rzekami, tworzące z nimi jeden organizm. Żywym tego dowodem jest Wenecja Bydgoska, Wyspa Młyńska i zabytkowe spichrze, będące inspiracją nie tylko dla artystów, ale również dla architektów.

Już wjazd do miasta położonego w dolinie Brdy dostarcza niezapomnianych wrażeń, kiedy wzrok ogarnia setki budynków. Obowiązkowym elementem pobytu jest spacer bulwarem wzdłuż rzeki, nad którą położona jest gotycka katedra św. Marcina i Mikołaja z XV wieku, a naprzeciw niej prezentuje swój urok jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków współczesnej Bydgoszczy – Opera Nova. Stąd tylko krok do pełnego klasycystycznych kamienic Starego Rynku i wcale nie takiej długiej, ale za to uroczej ul. Długiej.

Miłośnicy sportu koniecznie muszą odwiedzić stadion Zawiszy Bydgoszcz, na którym odbywało się i nadal odbywa wiele imprez krajowej i międzynarodowej rangi. Miłośnicy muzyki skierują swoje kroki ku Filharmonii Pomorskiej, utworzonej w 1953 roku i obchodzącej 66. rocznicę swojego istnienia. Najbardziej jednak zachwyceni będą miłośnicy spacerów, dla których Bydgoszcz będzie prawdziwym rajem. Dlaczego? Gród Kazimierza Wielkiego należy po prostu do miast o największej powierzchni parków w Polsce, ustępując w tym względzie jedynie wielokrotnie przecież większej Warszawie.

Kazimierz Wielki lokował w Polsce wiele miast, ale z Bydgoszczy powinien być szczególnie zadowolony. Bydgoszczanie są na pewno dumni ze swojego króla, a potężny jego pomnik tylko utwierdza w tym przekonaniu!